Kocyk z Chusty Benia
Cześć wszystkim;-)
Przeglądając niedawno FB, na jednej z szydełkowych grup padło pytanie o kocyk podobny do tego przerabianego wzorem "wafelka". Ani się nie spostrzegłam, a już w komentarzu pojawiło się zdjęcie kocyka przerobionego wzorem chusty Benia. I muszę przyznać, że był to super kocyk. Bez wahania napisałam do autorki zdjęcia i w ten o to sposób porozumiałyśmy się w sprawie schematu na "Kocyk Benia". Współpraca z Adrianą Palmi okazała się być owocna i bardzo przyjemna.
Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia gotowego kocyka jej autorstwa - jest co podziwiać ;-)
Dla przypomnienia, tworząc zarówno chustę, jak i kocyk, inspirowałam się ściegiem znalezionym na stronie ellej.org.
A teraz do rzeczy.
Adriana Palmi wykonała swój kocyk z motka 3 nitkowego, 1500m, bawełna/akryl, szydełkiem 3,25, wymiar kocyka 75cmx75cm.
Schemat na Kocyk Benia:
Instrukcja - Kocyk Benia:
Ok, nie jestem dobra w pisaniu instrukcji szydełkowych 😅
Zacznij kocyk od przerobienia 6 lub 8 oczek łańcuszka (zależy jak ściśle robisz, i jak ścisły chcesz mieć środek). Możesz również zacząć od MR (magic ring).
Rząd 1 - 5 o. ł. (trzy pierwsze oczka imitują czwarty słupek), 4 sł. , 2 o. ł. , 4 sł., 2 o. ł., 4 sł., 2 o. ł., 3 słupki, łączymy oczkiem ścisłym w trzecim oczku łańcuszka. Robimy jeszcze jedno oczko ścisłe, przerabiamy 3 o. ł., odwracamy robótkę.
Rząd 2 - 1 sł. (zaraz za słupkiem początkowym zrobionym z 3 o. ł., szydełko przekładamy pod łańcuszkiem z 2 oczek poprzedniego rzędu - czyli jesteśmy w narożniku); następnie przerabiamy 4 sł. reliefowe prawe (przednie), znów dochodzimy do narożnika i przerabiamy 2 słupki, 2 o. ł., 2 słupki, 4 sł. reliefowe, kolejny narożnik - 2 słupki, 2 o.ł, 2 słupki, 4 sł. reliefowe, kolejny narożnik - 2 słupki, 2 o. ł., 2 słupki, 4 słupki reliefowe. Doszliśmy do ostatniego narożnika - przerabiamy 2 słupki, 2 o. ł., łączymy oczkiem ścisłym z pierwszym słupkiem w tym rzędzie (czyli wbijamy szydełko w trzecie oczko łańcuszka imitującego pierwszy słupek - dla wygody można wbić szydełko w przestrzeń pomiędzy 1 a 2 słupkiem). Robimy jedno oczko łańcuszka, obracamy robótkę, robimy 1 oczko ścisłe w narożniku (szydełko pod oczko łańcuszka narożnika z poprzedniego rzędu).
Rząd 3 - 3 o. ł. (czyli słupek pierwszy), 1 sł, 2 o. ł., 2 sł, 1 wachlarzyk w przestrzeń pomiędzy 2 a 3 słupkiem z poprzedniego rzędu, omiń 4 słupki, 1 wachlarzyk w przestrzeń pomiędzy 6 i 7 słupek z poprzedniego rzędu, narożnik, 1 wachlarzyk w przestrzeń pomiędzy 2 a 3 słupkiem z poprzedniego rzędu, omiń 4 słupki, 1 wachlarzyk w przestrzeń pomiędzy 6 i 7 słupek z poprzedniego rzędu, narożnik, 1 wachlarzyk w przestrzeń pomiędzy 2 a 3 słupkiem z poprzedniego rzędu, omiń 4 słupki, 1 wachlarzyk w przestrzeń pomiędzy 6 i 7 słupek z poprzedniego rzędu, narożnik, 1 wachlarzyk w przestrzeń pomiędzy 2 a 3 słupkiem z poprzedniego rzędu, omiń 4 słupki, 1 wachlarzyk w przestrzeń pomiędzy 6 i 7 słupek z poprzedniego rzędu, łączymy oczkiem ścisłym z pierwszym słupkiem z narożnika. Przerabiamy jeszcze jedno oczko łańcuszka a potem 1 oczko ścisłe w narożniku (szydełko pod oczko łańcuszka narożnika z poprzedniego rzędu)
Rząd 4 - 3 o. ł., obracamy robótkę, 2 sł. reliefowe prawe (przednie), 2 wachlarzyki reliefowe - każdy przerabiany na wachlarzyku z poprzedniego rzędu, narożnik, powtarzamy do końca rzędu, gdy dojdziemy do ostatniego narożnika to przerabiamy 2 sł, 2 o.ł., 1 sł. i łączymy oczkiem ścisłym. Robimy jedno oczko łańcuszka, obracamy robótkę, robimy 1 oczko ścisłe w narożniku (szydełko pod oczko łańcuszka narożnika z poprzedniego rzędu).
Rząd 5 - 3 o. ł. (czyli słupek pierwszy), 1 sł, 2 o. ł., 2 sł, wachlarzyk reliefowy imitujący, 2 wachlarzyki reliefowe, wachlarzyk reliefowy imitujący, narożnik, powtarzamy. Po zrobieniu ostatniego wachlarzyka imitującego przechodzimy do narożnika, w którym musimy połączyć się 1 oczkiem ścisłym ze słupkiem początkowym (z trzech oczek łańcuszka).
Rząd 6 - 3 o. ł, obracamy robótkę, 2 sł. reliefowe prawe (przednie) a dalej wachlarzyki reliefowe - każdy przerabiany na wachlarzyku reliefowym i imitującym z poprzedniego rzędu, itd
Właściwie od tej pory, patrząc na schemat rzędy parzyste przerabiamy na wzór rzędu 4, a rzędy nieparzyste przerabiamy na wzór rzędu 5.
Powodzenia 😍
Kocyk jest śliczny, mnie urzekł zarówno wzorem, jak i kolorem ♥️
OdpowiedzUsuńdziękuję, za wzór odpowiadam ja, ale za żółto-szary kocyk Adriana Palmi ;-)
UsuńPiękny kocyk :-D
OdpowiedzUsuńDziękuję i polecam wypróbować 😍
UsuńDziękuję i polecam wypróbować 😍
Usuń