Poncho *Melonna*

"Żurawie we mgle"

Tuż przed świtem na łąkach było słychać żurawie. Dzień budził się leniwie we mgle. Cisza zaklęta w rosie. W powietrzu przyjemna, czysta, świeża wilgoć. Kalina ostatnio źle sypiała i wychodziła na poranne przechadzki. Za domem stała stara drewniana szopa. Deski były wyszczerbione i wykrzywione, gdzieniegdzie wystawały główki zardzewiałych gwoździ. Porastała lekko mchem. Kalina mineła ją i skierowała się na ścieżkę wiodącą na łąki. Chłodne poranki dawały otrzeźwienie jej zbłąkanym myślom. Daniel przysłał list z Australii, że wraca 7 sierpnia i przywozi gości. Tim i Melonna Marshall, para badaczy płetwonurków, która pomagała Danielowi w eksploracji wraku statku, przyjeżdża do Polski aby razem z Danielem dokonczyć opisy do książki, a przy okazji chcą zwiedzić kraj. Kalina widziała ich wspólne zdjęcia, które Daniel przesyłał mailowo. Tim: wysoki szczupły blondyn, w śmiesznym słomkowym kapeluszu i palący cygaro. Melonna: szatynka z kwiatami w falistych włosach, w zwiewnej turkusowej sukience. Ładna uśmiechnięta para. Tylko czy zechcą przyjechac tutaj na wieś?

autorka: Kamila Erdmańska
*****************************************

 *Melonna* w zwiewnej sukience i kwiatach we włosach znalazła swoje odzwierciedlenie w mojej szydełkowej robótce. Pomyślałam, że przydałoby się coś lekkiego i luźnego na lato. 
Zaczęłam poncho z włóczki bambus/bawełna (Kokonek Bamboo BB75/ 4 nitki/ 1200 m - planuję zrobić z połączenia dwóch takich motków ;-) Przerabiam szydełkiem 3,75, dość luźno.


Wskazówki:

1.  Zaczynamy  od nietypowego łańcuszka, zrobionego z mini pęczków w: 3 oczka  łańcuszka + słupek w to samo oczko i łączone górą, potem  znów 3 oczka + słupek i łączymy górą itd. 

2.  Po wykonaniu odpowiedniej ilości łączymy w okrąg oczkiem ścisłym.  

Ile zrobić takich pęczków?

To zależy... Jakby to wytłumczyć żeby nie utrudnić, hm...
Tak naprawdę istotna dla nas jest liczba słupków w rzędzie 1, a mianowicie: 3 słupki na narożnik nr 1, 3 słupki na narożnik nr 2, a pomiędzy liczba słupków podzielna przez 4 + 3 słupki.

UWAGA! Słupki przerabiamy na górnym łańcuszku każdego pęczka. Przypadają po 3 słupki na każdy pęczek. 

Jak to wyszło u mnie? 
Pamiętaj u mnie rozmiar XXL:-)

Zrobiłam w sumie 60 pęczków, wyznaczyłam 2 narożniki (oznaczyłam sobie znacznikami), czyli: 1 pęczek na narożnik nr 1 +29 pęczków + 1 pęczek na narożnik nr 2 + 29 pęczków. W każdym pęczku przerobiłam po 3 słupki, czyli w sumie wyszło mi 3 x 60 = 180 słupków. 
Patrząc teraz na wzór pomiędzy narożnikami musimy mieć liczbę słupków podzielną przez 4 + 3 słupki.
No to mam 29 pęczków X 3 słupki = 87  słupków, co się rozkłada jako 84 słupki +3 słupki. [84 dzielone przez 4 daje na liczbę 21, czyli da się podzielić ;-)]

No i chyba to jest najtrudniejsza część tego projektu, bo potem to już lecimy zgodnie ze schematem. 
WAŻNE! Przy podnoszeniu rzędu łańcuszkiem z 3 oczek obracaj robótkę tak, jak to robi się w szydełkowych chustach!!! Wtedy reliefy wyjda na odpowiedniej stronie.


Legenda ściegów:






Schemat szydełkowy:



Wzór udostępniam za darmo, jednak kiedy wykonasz i pochwalisz się nim w mediach społecznościowych, pamiętaj aby oznaczyć mnie jako autorkę wzoru.  
Link do tego posta wrzucam na Pinterest,  więc proszę nie robić zdjęć/printscreenów. Lepiej podać i zachować sobie link. Niech wzór prowadzi do autora :-)

Jak już wykonam całość to pochwalę się zdjęciami .
Życzę przyjemności z szydełkowania !!!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szydełkiem po śniegu...

Chusta Meva - prosta chusta na szydełku

Chusta Netia